ŽIŽA a jej príbeh

ŽIŽA búdka. Jééé a kadiaľ to svieti?!

Príbeh svietidla s tak netradičným menom ako ŽIŽA, sa začal približne pred rokom. Pri zvyčajnej prechádzke v prírode, obklopený celou tou jesennou krásou, mi napadla myšlienka navrhnúť toto "rozprávkové" svietidlo. Poviem Vám, od toho momentu som skoro na nič iné nemyslel. Veď to poznáte (-:
Čoraz častejšie sa mi ŽIŽA začala objavovať aj počas dňa. Ráno so mnou vstávala, cez deň sa zastavila u mňa v práci, občas sa zapojila do rozhovoru a večer mi popriala dobrú noc. Samozrejme len v myšlienkach (-: Predpokladal som, že keď tie myšlienky "hodím" na papier, budem mať od nej aspoň na chvíľku pokoj. No opak bol pravdou a pustili sme sa spoločne do práce.

svietidlá žiža búdka žurnál
Za ten rok sme si so ŽIŽOU užili až až. Na začiatku sme dlhšie hľadali tú správnu veľkosť domčeka, striešky, okienka, bidielka, priechodov pre svetlo..., no proste bolo to prudké modelárske rozptýlenie. Veľká vďaka patrí kartónovému papieru za všetky tie užitočné makety. Chvíľku sme sa potrápili, aby sme dobre vyzerali... Však?! 
Neskôr prišiel na rad prvý ozajstný materiál ako je drevo. V tomto štádiu vývoja sme pripravili zábavu pre dedka Paľka a jeho dielničku. Tiež posielam veľkú vďaku na Myjavu.
Po funkčných prototypoch, už ošatených a s príbehom v okienku, prišli na rad stolári so skvelými technickými šperkami, ktoré dodali ŽIŽE precízny vzhľad. Silno ďakujem tejto šikovnej partičke (-;

svietidlá žiža búdka žurnál
Po čase, keď už bola ŽIŽA takmer vo finále, sme navštívili veľmi ochotného pána M v Technickom skúšobnom ústave v Piešťanoch, ktorý nám veľmi pomohol a poradil. Týmto ho rovnako pozdravujem a ďakujem.

svietidlá žiža búdka žurnál
Ako som už spomínal, ŽIŽA si potrpí na tom ako vyzerá. Preto si dala registrovať svoj dizajn na Úrade priemyselného vlastníctva. Aj tam posielam veľkú vďaku, len to mohlo byť o kúsok rýchlejšie... Chápem expertov, asi proces schvaľovania nepustil.

svietidlá žiža búdka žurnál

Ak ste sa dostali až po tieto riadky, som rád. Aspoň môžete vidieť (čítať), že ŽIŽA búdka nie je len také obyčajné svietidlo. Je to svietidlo, ktoré má za sebou príbeh skoro ako z rozprávky.

November / 2013

© 2013 - 2019 marián balogh


facebook svietidlo žižabúdka